DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ümit Ceylan
Ümit Ceylan
Giriş Tarihi : 10-01-2021 18:39

RÜŞVET SKANDALININ PERDE ARKASI

 

2020 Aralık ayında gündeme bomba gibi düşen Samsun Büyükşehir Belediyesinde ki rüşvet skandalıyla ilgili herkes bir takım iddialar ortaya atarak tahminlerde bulunmaya çalıştı ancak kimse madalyonun diğer yüzüne bakmadı.

Dosyada gizlilik kararı bulunması nedeniyle çok detaya girmek istemiyorum ancak herkesin konuştuğu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ise konuyla ilgili suskunluğunu koruyarak hiçbir şey olmamış gibi çalışmalarını sürdürmesi dedikoduların doruk noktasına ulaşmasına neden oldu.

Demir’in konuyla ilgili neden açıklama yapmadığı kamuoyunda halen merak edilirken gelin biz olayın gelişme sürecinden yola çıkarak bir çözümleme ortaya koyalım.

Olayın birinci bölümünde Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in şikayeti üzerine Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin K., Samsun polisi tarafından makamında gözaltına alınıyor.

Evinde ve makamında polis tarafından yapılan aramalarda milyonlarca lira parayla birlikte ziynet eşyaları ve çok sayıda hesap cüzdanı ele geçiriliyor.

Suçlamaları kabul etmeyen ve sessizliğini koruyan Bahattin K. Mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderiliyor.

Olayın ikinci bölümünü ise Bahattin K.’nın daha önce görev yaptığı Terme Belediyesinin eski Başkanı AK Parti’li Şenol Kul’un açıklamaları oluşturuyor.

Rüşvet skandalının hemen ardından açıklamada bulunan Kul, özetle Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı ve Başkan Demir’i bu şahıs hakkında uyardığını belirterek aynı zamanda tutuklanan Bahattin K. İle Başkan Demir’in oğlunun da arkadaş olduğuna işaret ediyor.

Gelelim olayın perde arkasına…

Geçtiğimiz gün AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Ersan Aksu olayla ilgili yaptığı açıklamada bahse konu olayın Eylül ayında Başkan Demir’in Cumhuriyet Savcılığına yaptığı şikâyet neticesinde geliştiğini ifade etti.

Bu açıklama çok şey anlatıyordu aslında…

Olayın birinci bölümünde meydana gelen olayı incelediğimizde Başkan Demir’in, Bahattin K. İle ilgili Eylül ayında soruşturma istemesi ve akabinde soruşturma kapsamında elde edilen deliller neticesinde Aralık ayında şahsın odası basılarak gözaltına alınmasına göz yumması sizce de manidar değil mi?

İddia edildiği gibi rüşvet olayında dahil olan birisi elinde olayı örtbas etme imkanı varken neden böyle bir skandalın patlamasına göz yumsun hiç düşündünüz mü?

Olayın ikinci boyutunu ele aldığımızda bir önceki dönem Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’un, rüşvet skandalıyla ilgili mensubu olduğu partisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’i ve oğlunu durduk yere hedef göstermesi ilginç değil mi?

Kaldı ki Bahattin K. İle ilgili Terme Belediye Başkanı Kılıç’ı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’i uyardığını söyleyen Kul, Bahattin K.’yı 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nin hemen öncesi 15 Şubat 2019 tarihinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak atamış olması açıklamalarıyla çelişki yaratmıyor mu?

Olayı bu boyutuyla ele aldığımızda adaylığı açıklandığı günden itibaren bir takım çevreler tarafından istenmeyen adam ilan edilmeye çalışılan Demir’e yönelik kurulmuş apaçık bir kumpas izlenimi yaratmıyor mu?

Başkan Demir Eylül ayında soruşturma talep etmeseydi bu gün yaşanan skandallar sonrası kimseye derdini anlatamazdı.

Anlaşılan o ki kendisine kurulan kumpasın duyumunu almış olan Demir, oyun içinde oyun kurmuş olmalı ki Eylül ayında soruşturma istediği adamı 3 ay daha görevde tutmuş.

Skandalın patlamasının ardından soluğu Ankara’da alan Demir orada suçlu olarak değil haklı olarak bulunduğundan hiç şüphem yok.

Hedefteki adam olan Demir’in suskunluğu boşuna değil, konuşacağı zamanı en iyi kendi biliyor.

Ancak asıl önemli olan ortada bir kumpas var ise, bu kumpası kuranların Demir’in hamlesiyle birlikte kazdıkları kuyuya düşecek olmalarıdır.

Demir’i hafife almayın benden söylemesi…

Kalın Sağlıkla.

NELER SÖYLENDİ?
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA