Advert

KANAL VE KANALETLERE SU SALINDI

SAMSUN-DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne Bağlı Kızılırmak nehri üzerindeki, Bafra Derbent Hidroelektrik ve Sulama Barajından Bafra ovası sol sahilindeki sulama kanal ve kanaletlere su verilmeye başladı.

GÜNDEM - 06-05-2022 16:56

KANAL VE KANALETLERE SU SALINDI
Advert

Bafra Kızılırmak sol sahil Sulama Birliği müdürü ziraat mühendisi Bekir Kaya bu günden itibaren Bafra ovasına Derbent Barajıdan suyun salınmasıyla birlikte 2022 yılı sulama sezonunun başlatıldığını söyledi.  

Müdür Kaya, “Kızılırmak sol sahil Sulama Birliği olarak sulama şebekemizin bakım ve ve onarımını tamamladık. Yaklaşık 5 ay sürecek olan 2022 yılı sulama sezonunda 100 bin dekar sorumluluk sahamızda 26 personelimizle birlikte suyun sevk ve idaresini yapacağız. Bilindiği gibi ülkemiz su zengini bir ülke değil, mevcut su kaynaklarımızı ihtiyacımız kadar kullanalım, “Çünkü çok su çok ürün demek değildir” 100 bin dekarlık sahamızın yüzde sekseninde çeltik ekimi yapılmaktadır. DSİ Bölge müdürlüğümüzün talimatları ve gözetiminde 2018 yılında çalışmalarına başladığımız, Damla sulama yöntemi ile çeltik ekiminde klasik çeltik ekimine göre yüzde 80 su, yüzde 50’de diğer girdilerde sağlanan tasarrufu ile birlikte Çeltik ekiminde ezber bozduk. Bir önce vahşi sulamadan vaz geçip damla sulama sistemlerine geçilmeliyiz” dedi.

 Müdür Kaya sözlerini şöyle sürdürdü,” Amacımız her zaman olduğu gibi çiftçilerimizle karşılıklı anlayış ve uyum içersinde kazasız belasız güzel bir sulama sezonu geçireceğimizi ümit ediyorum.  Ova çiftçimizden hassaten ricam çocuklarımızın yasak uyarı tabelalarına rağmen serinlemek için ana kanallara giriyorlar zaman zaman da ölümle sonuçlanan boğulma vakaları yaşanıyor. Bu gibi üzücü olayların yaşanmaması yüreklere ateşlerin düşmemesi için bu konuda duyarlı olunmasını rica ediyor tüm çiftçilerimize kazasız, belasız ve bereketli bir sezon diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.  

Bafra Ovasında 23 bin hektar alanda sulu tarım yapılıyor. Üretimde suya en çok ihtiyaç duyulan çeltik ekimi ise ovanın 73 kapsıyor.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
4 MAYIS ÇARŞAMBA SAMSUN HAVA DURUMU

4 MAYIS ÇARŞAMBA SAMSUN HAVA DURUMU

04-05-2022 - GÜNDEM

29 NİSAN CUMA BAFRA HAVA DURUMU

29 NİSAN CUMA BAFRA HAVA DURUMU

29-04-2022 - GÜNDEM

bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar