GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-03-2021 10:55   Güncelleme : 06-03-2021 10:55

VALİ DAĞLI KIZILIRMAK GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde düzenlenen Kızılırmak Deltası ve İklim Değişikliği konulu toplantıda konuşan Samsun  Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Kızılırmak Deltası’nın gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir” dedi.

VALİ DAĞLI KIZILIRMAK GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI

İklim değişikliğine adaptasyon süreci ve Kızılırmak Deltası’na muhtemel etkileri konularında; mevcut durumun analizi ve yapılması gereken bilimsel çalışmaların belirlenmesi amacıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Kızılırmak Deltası ve İklim Değişikliği konulu toplantı gerçekleştirildi. Bugün yapılan toplantıya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yusuf Demir, Prof. Dr. Hakan Arslan, Kızılırmak Deltası Alan Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güler ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat katıldı.

İcra edilen toplantı hakkında açıklama yapan Doç. Dr. Zülkif Dağlı, "Uluslararası öneme sahip çevre koruma alanlarından biri olan Kızılırmak Deltasını şehrimizde yaşanan iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve olası etkilerinden bilimsel öneriler ve yöntemlerle koruyarak gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir" dedi. Geniş katılımla icra edilen toplantıda yaşanan küresel iklim değişiminin etkisiyle yağış rejimindeki değişimin bölgede ve Kızılırmak Deltası’ndaki sulak alanların beslenme kaynaklarında oluşturabileceği etkiler hakkında detaylı bilgi alışverişi yapıldı.

Kızılırmak Deltası'nın önemi 

Dünya ekolojisi açısından önemi kabul edilen ve korunması gerekli alanlardan biri olan Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesindeki en büyük sulak alanına sahip. Bünyesinde 359 kuş türünü barındıran, bitki florası, hayvan faunası ve biyolojik çeşitlilik yönünden zengin, yöresel reaksiyon açısından doğal bir yerleşim ortamı oluşturuyor. Kızılırmak Deltası’nın doğal dengesinin ve dokusunun bozulmaması, bütüncül bir şekilde korunması, alanın barındırdığı eşsiz değerdeki habitat çeşitliliği, flora ve fauna özelliklerinin gelecek nesillere aktarılması büyük önem arz ediyor.