GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-08-2020 12:59   Güncelleme : 08-08-2020 13:19

MÜŞTERİLER SIRADA "NEBİYAN FASÜLYESİ GÜN SAYIYOR"

Samsun’un 19 Mayıs ilçesindeki Nebiyan dağı eteklerinde özenle yetiştirilen Nebiyan Fasülyesi sofralardaki yerini almak için gün sayıyor. 2020 Mayıs ayının ilk haftasında toprakla buluşturulan Nebiyan fasulyesi tohumları meyvelerini 120 gün sonra vermeye başladı. 

MÜŞTERİLER SIRADA

Genç çiftçi Şafak Ayvaz 7 yıldır Nebiyan fasulyesi ektiğini bölgede ise çiftçi kayıt Sistemi’ne kayıtlı 300 dönüm arazide, toplamda ise 500 dönüm arazide Nebiyan fasulyesi üretimi yapıldığını bu ayın sonuna doğru ticari anlamda hasatının başlayacağını söyledi. 

MÜŞTERİLER ALMAK İÇİN SIRA BEKLİYOR

Nebiyan fasulyesinin erken pişmesi, tamamen organik ve doğal olması nedeniyle tercih edildiğini ifade eden Ayvaz, “Sulamasını Nebiyan suyuyla yapıyoruz. Organik gübre ile üretiyoruz ve kimyasal hiçbir madde kullanmıyoruz bu nedenle de çok lezzetli bir fasulye yetiştiriyoruz.  Nebiyan fasulyesinin hasat zamanı geldiğinde alıcılar bölgemize gelerek sıraya girip tarlada satın almaya başlıyor. Böylelikle pazara götürme veya satış için müşteri arama gibi bir derdimizde olmuyor. Bölgemizde çok yaygın olan fasülyemizin ünü Türkiye genelinde bilindiğinden üreticilerimizin tamamı keyifle üretim yapıyor." Dedi.

Öte yandan Samsun 19 Mayıs İlçe Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve Ondokuzmayıs Yerel Eylem Grubu Derneğinin girşimleri sonucu Nebiyan fasulyesi ve Nebiyan kestanesi ile ilgili coğrafi işaret alınması ve marka tescili konusunda çalışmalarında son aşamasına gelindiği ifade edildi.