Gündem
Giriş Tarihi : 05-06-2021 18:50

Kredi kartı borcu olanlara müjde

Bankalara kredi kartı borcu olanların kara listeye alındığı ve kredi çekemedikleri dönem artık sona eriyor. Kredi borcunu tahsil etme yetkisi bankalardan, varlık yönetim şirketlerine geçiyor. Böylece, borcunu ödeyenler 'kara listeden' çıkıp yeniden kredi çekme imkanına sahip olabilecek.

Kredi kartı borcu olanlara müjde
"

Bankaya olan borçlarını ödeyememiş kişiler bir süre sonra kara listeye alınıyor ve bankalarla çalışması zor hale geliyor. Ancak bankalarda yeni bir dönem başlıyor.

MADDİ DURUMU GÖRE ÖDEME KOLAYLIĞI SAĞLANACAK 

Milyarlarca liralık kredi borcunu tahsil etme yetkisi bankalardan, varlık yönetim şirketlerine geçti. Kronik hale gelen bu borçları şirketler, ödeme kolaylıkları sağlayarak yasalar çerçevesinde kapatmanın ve çözüm yaratmanın peşinde. Şirketler borcu vatandaşla irtibata geçtiğinden uygun bir ödeme planı sunuyor. Ödeme planı tamamen kişinin maddi durumuna göre dizayn ediliyor.

İNDİRİM VE TAKSİT İMKANI SUNULUYOR MU?

Borca ve müşterinin ödeme gücüne göre ve BDDK’nın belirlediği çerçevede toplam alacak tutarında indirim ve taksit imkanları sunuluyor.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNE OLAN BORCUN ÖDENMESİ AVANTAJLI MI? NEDEN?

Bu şirketler sayesinde müşteriler daha esnek koşullarla ödeme imkanı bularak bankalardan tekrar faydalanabilecek duruma gelir. Sicillerini temizleyerek yeni kredi kullanabilir.

BORCUNU ÖDEYEN KİŞİ, KARA LİSTEDEN ÇIKIYOR MU? 

Evet. Ödeme tamamlanınca ibraname ile borçlu kişi yeniden finansal özgürlüğüne kavuşuyor. Borcun kapandığına dair bildirim Kredi Kayıt Bürosu’na varlık yönetim şirketi tarafından bildiriliyor. Dolayısıyla müşteri diğer bankacılık işlemleri talepleri için bu tarihten sonra bankalarla iletişime geçebilir.

BORCUNU TEMİZLEYENİN KREDİ NOTU ARTAR MI? 


Kredi notunun güncellenmesi zaman alabilir. Fakat borcun kapandığı bilgisi finansal kuruluşlarla paylaşıldığı için müşteriler tekrar kredi ve kredi kartı talep edebilir konuma gelebiliyor. Bu noktadan sonra kredinin onaylanması ilgili bankanın kredi değerlendirme süreçleriyle bağlantılı.

AdminAdmin