TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 22-12-2020 17:42   Güncelleme : 22-12-2020 17:42

CEP TELEFONUNDA E-SİM DÖNEMİ BAŞLIYOR

Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak olan "e-SIM" hizmetinin 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla hayata geçirilecek.

CEP TELEFONUNDA E-SİM DÖNEMİ BAŞLIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adli Karaismailoğlu “Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak "e-sim" hizmetini 2021 yılında hayata geçiyoruz. Türkiye, yerli ve milli imkanlarla eSIM teknolojisini üreten ilk ülkelerden biri. eSIM mimarisi hem M2M/IoT cihazlara hem de vatandaşlarımızın günlük hayatta kullandığı cihazlara önemli kolaylıklar sağlayacak” dedi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “eSIM” tanıtım programı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, eSIM teknolojisinin tamamen yerli ve milli imkanlarla yerli firmalar tarafından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile iş birliği halinde geliştirildiğini kaydetti. 

e-Sim Tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi

Türkiye’nin eSIM teknolojisini tamamen yerli ve milli imkanlarla üreten ilk ülkelerden biri olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bu teknoloji yerli ve milli olarak sıfırdan, yerli firmalar tarafından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile iş birliği halinde geliştirildi. Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak olan eSIM 2021 yılında hayata geçecek” diye konuştu. 

Yakın zamanda eSIM’in uygulama örneklerini birçok alanda ve sektörde görmeye başlayacaklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, ayrıca eSIM ile kartların bakım, erişim, lojistik ve stoklama gibi süreç maliyetlerinin ortadan kalkacağını belirtti.

 

Kaynak: Sabah