GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-04-2022 10:35

BAKAN SOYLU SINIR DIŞI EDİLEN SURİYELİLERİN SAYISINI AÇIKLADI

Son zamanlarda sık sık gündem olan Suriyeliler konusuna ilişkin bir açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu, 2016'dan bugüne kadar kaç Suriyelinin asayiş sorunları sebebiyle sınır dışı edildiğini duyurdu.

BAKAN SOYLU SINIR DIŞI EDİLEN SURİYELİLERİN SAYISINI AÇIKLADI

İstanbul Bağcılar'da dün kendisine ait yerinin önünde oturduğu yerden etrafa tehditler savuran Suriyeli iş yeri sahibi hakkında sınır dışı kararı verilmesinin ardından Suriyeli meselesi yine gündeme geldi. Suriyeliler tartışması sürerken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Suriyeliler ile ilgili olarak önemli açıklamalar geldi.

Bakan Soylu, Türkiye'nin eşine az rastlanan bir kitlesel göçe maruz kaldığını söyleyerek, "Geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 220 binden 3,5 milyona yükselmiştir." dedi.

BAKAN SOYLU'NUN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ŞÖYLE;

"2016’dan bugüne kadar 19 bin 336 Suriyelinin de asayiş sorunları sebebiyle ülkeden çıkışı sağlandı. 2020 yılında Avrupa’da sınır dışı başarı oranı yüzde 18, bizde geri gönderme yakaladıklarımızın yüzde 40 olarak kayıtlara geçmiştir. Ve 2022 yılında, geçen yılın aynı dönemine göre sınır dışı başarı oranı yüzde 73 artışla yüzde 41.2 olmuş, sayı da 20 bin 636 olarak gerçekleşmiştir.

Göç idaresi başkanlığı verilerine göre bu dönemde Türkiye’deki geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 220 binden 3,5 milyona yükselmiştir. Eşine az rastlanan bir yoğunlukta kitlesel göçe maruz kalan Türkiye bu dönemde attığı adımlarla süreci sosyal ekonomik veya güvenlik noktasında herhangidir zafiyete mahal vermeden yönetebilmiştir."

Kaynak: Finans7.com

AdminAdmin