bafrahaberleri.com | Sizin için
HV
04 ARALIK Pazartesi 02:53
Advert

Araç piyasasına döviz zammı geliyor!

Döviz kurunun artması ile birlikte 2. el ve sıfır araç piyasasına zam geliyor. Otomotiv sektörü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, döviz farkının henüz piyasa yansımadığı önümüzdeki günlerde zam uygulanacağı ifade edildi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-03-2021 19:44
Araç piyasasına döviz zammı geliyor!
"

Sıfır ile ikinci el araba fiyatları ile ilgili haberleri/tepki" class="taglink" title="tepki Haberleri">tepki çeken son dakika açıklaması geldi. Dünya.com’un, sektörden isimlere dayandırdığı haberde araba almak isteyen vatandaşlara kötü haber verildi. Son günlerde döviz kurunda yaşanan yükselişin ardından sıfır ve ikinci el araba fiyatlarına da zam geleceğine yer verildi.  Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt bir son dakika açıklamasında bulundu ve “Kurların artış ya da düşüşü, otomobil fiyatlarında anında bir değişime yol açmıyor. Burada en belirleyici unsur araçların stoklara ne zaman girdiği ve stok seviyeleri. Aslında önceki yıllara göre kıyasladığımızda, sıfır araç fiyatları döviz bazında artmamış gözüküyor. Fiyatlara, kur hareketlerine bağlı olarak yapılan TL artışları yansımış durumda." ifadelerini kullandı.

ZARURİ ARTIŞLAR: DÖVİZ KADAR ZAM GELMİYOR

Bazı ürünlerde döviz kadar artış olmadığını söyleyen Bozkurt, "Bunlar zaruri olarak yapılan artışlar. Bazı ürünlerin fiyatının döviz artışı kadar dahi artmadığı görülebilir. Euro 1 birim arttıysa, fiyatlara yansıması 0,3 birim seviyesinde oldu. Otomotiv sektöründe satışların seyrine en hızlı etki eden döviz kurunun seviyesidir. Döviz düşünce satışlar genel olarak artar.  Bu yılın kalan 9 ayında, yüksek faiz ve yüksek döviz kurunun satışlara olumsuz etki etme ihtimali de daha yüksek görünüyor. Ancak, fiyatlar daha fazla artmadan otomobil almak isteyen bir kesim var ki, onlar da pazarın hareketli geçmesine destek veriyorlar. Bir başka faktör de, kurların etkisiyle artan maliyetler. Bu nedenle, otomobillerin bir üst ÖTV dilimine girmeye başlaması söz konusu olabiliyor. Bu da satışları olumsuz etkiliyor.” dedi.

DAHA KUR ARTIŞI YANSIMADI

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, araç fiyatlarına döviz zammının henüz gelmediğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı: “Kurlarda artış, çok yakın zamanda gerçekleştiği için öncelikle biraz izlemek ve kurun hareketini gözlemlememiz gerek. Bugün fiyatlarımıza kurun artmasına bağlı olarak bir artışı yansımadı. Ancak kurdaki artış kalıcı olursa, belli bir süre içinde fiyatlara da maliyet artışı olarak yansıyacağını söyleyebiliriz.  Önümüzdeki dönemde fiyatların kura bağlı artması satış temposuna olumsuz yansıyabilir. Bununla birlikte satış temposuna etki eden diğer bir etken de tüketici kredileri. Son dönemde faizlerde yaşanan artış da bu anlamda satışlar üzerinde olumsuz etki üretebilir. Kur artışındaki hareketi izleyerek, satışlar üzerindeki etkisini önümüzdeki dönemde daha net görebiliriz.

AY SONUNA KADAR FİYATLARI MUHAFAZA EDECEĞİZ

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar ise şu ifadeleri kullandı: “Kur artışı henüz fiyatlara yansımadı. Ay sonuna kadar fiyatlarımızı muhafaza edeceğiz. Kur artışıyla birlikte faizler de artış gösterdi. Özellikle yüzde 80 vergi diliminde konumlanan araçlar için talepte yavaşlama ihtimali yüksek gözüküyor. Ancak yüzde 50 vergi dilimindeki araçların fiyat konumu ile birlikte buradaki araçların talebinin canlı kalmasını öngörüyoruz. Pazarın ilk 3 ayda beklenenden fazla olan büyümesinin ikinci çeyrekte daha sakin geçeceği öngörülebilir.  Ancak geçen sene pandemi nedeniyle olumsuz etkilenen 2. çeyrek sonuçlarına göre yine büyüme olacaktır. Markalar kampanyalarını kendi maliyet ve stok koşullarına göre belirlemektedir. Bugünkü şartlarda oluşan kur ve finansman koşullarını göz önüne aldığımızda mart ayında sunulan fiyat ve kredi kampanya koşullarının nisan ayında gerçekleşme şansının çok düşük bir ihtimale sahip olduğunu öngörüyoruz. Pazar koşullarını dinamik olarak takip edip siparişle siparişlerimizi tüketicilerimizin tercih edeceği özellik ve fiyat koşullarına uyumlu hale getirmek için çabalarımız devam edecek.

KURDA GEVŞEME OLMAZSA

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer yaptığı açıklamada kademeli zammın beklendiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Kur artışı henüz fiyatlara yansımadı. Ancak kurda bir gevşeme olmazsa kademeli olarak fiyatlara yansıma görebiliriz. Artan maliyetlerle beraber fiyatlarında yukarı çıkması vergisel olarak modelleri bir üst vergi dilimine getirebilir. Bu durum talepte bir azalma yaratabilir.  Henüz pazar beklentimizi değiştirmedik. Kurdaki bu değişimi bekliyoruz. Kampanyaların durumu tamamen talebin durumuna ve stoklara bağlı değişecektir. Fiyatların ne oranda yükseleceğini şimdiden kestirmek zor. Nisan ayı içerisinde durum biraz daha netleşir.”

EditörEditör

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR