Gündem
Giriş Tarihi : 18-02-2021 17:48

AKARYAKITA ZAM KAPIDA!

Global piyasada petrol fiyatları artışa geçti. Yaşanan artış ile birlikte Türkiye'de 15-20 kuruş arasında akaryakıt fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor. 

AKARYAKITA ZAM KAPIDA!
"

2018 bu yana  motorinin litre fiyatının 5 TL 60 kuruşu, benzinin 6 TL 23 kuruşu geçmemesi için mücadele veriliyor. Zam ihtiyacı, bu sınırları aşarsa, “eşel mobil” devreye giriyor. Söz konusu ihtiyaç, ÖTV’den karşılanıyor.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ İLE POMPAYA YANSITILMAMAYA ÇALIŞILIYOR

Devlet, bu kapsamda son birkaç aydan bu yana “eşel mobil” sistemini işletiyor ve zamlar pompa satış fiyatına yansıtılmıyor. Halen, benzinde 38, motorinde 41 ve otogazda 70 kuruş devletin ÖTV desteği bulunuyor.

ZAM POMPAYA YANSAYACAK MI?

Devletin, “eşel mobil” sistemini işletmesi ve zammın ÖTV’den karşılanması yüksek olasılık olarak değerlendiriliyor. Bu durumda, devletin ÖTV desteği büyüyecek. Benzinde 50 kuruşu aşacak. Sektör kaynakları, motorinle ilgili olarak, “Petrol ve küresel düzeyde akaryakıtta günlük fiyat hareketleri son derece önemli. Bu, iç piyasaya doğrudan yansıyor. Şu anda veriler, gelecek hafta için motorinde yukarı yönlü bir hareketin olabileceğini gösteriyor. Elbette, net bir rakam söylemek için önümüzdeki birkaç günün kesin verilerinin ortaya çıkması gerekiyor” dedi.

Kaynak: Haber Türk

 

AdminAdmin