GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-08-2020 16:54   Güncelleme : 04-08-2020 17:02

65 YAŞ ÜSTÜNÜ DOLDURAN EMEKLİLERE MÜJDE

Yaşlılara ödenen aylığa zam gelecek mi, geldi mi araştırmaları sürüyor. Yılda iki kez zam yapılan yaşlılık aylığı Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor ve 65 yaş maaşının 1500 lira olması konuşuluyor.

65 YAŞ ÜSTÜNÜ DOLDURAN EMEKLİLERE MÜJDE

SGK'nın yeni süzenlemesine göre malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları 1500 TL'nin altında olmayacak. 65 yaşını doldurulmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yasa gereğince yaşlılık ödeneği veriliyor. 65 yaşında olan vatandaşların iş gücü kaybı yaşaması nedeniyle herhangi bir işte çalışarak aylık gelirini elde etmesi çok mümkün değilken; aynı kişinin çocuklarından ya da devlet kanalından hiçbir geliri yoksa yine devreye 65 yaş aylığı giriyor.

65 YAŞ AYLIĞI ŞARTLARI

65 yaş aylığı alacak kişiler iin bakanlık ve kurumlar tarafından belirli şartlar belirlenmiştir. Bu şartlara uymayan kişiler 65 yaşını doldurmuş olsa dahi maaştan yararlanamamaktadır. Ancak bu kişiler devletin açtığı başka yardımlara başvuru yapabilirler.  Sosyal güvencesinin olmaması (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı) 65 yaşını doldurmuş olmak Aylık gelir gelirinin tespit edilmesinin ardından muhtaçlık sınırının altında bir tablo çizilmesi Sosyal Güvenlik Kurumu'na iş prim gününe dair ödeme yapılmaması Nafaka alan kişilerin bu aylıktan faydalanması için asgari ücretin üçte birinden az gelire sahip olması

PEKİ YAŞLILIK AYLIĞI NE KADAR?

Enflasyon oranın TÜFE verilerine göre açıklanmasıyla beraber ekonomik kalemler tekrar ele alındı. Başta asgari ücret zammı olmak üzere memur, emekli ve yaşlılarada zam yapıldı. 637 olan yaşlılık aylığı 672 TL olarak belirlendi. Kişinin bu maaştan yararlanması için 65 yaşını doldurması, gelir veya aylık almaması, nafaka bağlanmamış olması hatta nafaka bağlanmasının mümkün olmaması gerekiyor. Kişinin kendisi veya eşinin kişi başına düşen ortalama aylık geliri net asgari ücretin üçte birinden az olsa maaş bağlanabiliyor. Çocuklarının yanında yaşayan 65 yaş vatandaşlara da yoksulluk maaşı imkanı sağlanmış durumda.2020 yılı için kişi başına düşen 701 TL'ye karşılık geliyor. Ancak bazı illerde vatandaşların yanında yaşadığı çocukları veya torunlarının gelirleri de 65 yaş aylığı bağlanmasını doğrudan etkiliyor.

65 YAŞ AYLIĞINA BAŞVURU NEREDEN YAPILIR VE AYLIK NASIL ALINIR?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (kaymakamlık) başvuran kişilerin öncelikle muhtaç olup olmadığına bakılıyor.Eş ve başvuran kişinin geliri toplamı 1.402 liranın altındaysa, yani yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile birlikte nafaka yükümlülüğü dikkate alınarak gerçekleşirken kişi başına gelir 701 liraya ulaşmıyorsa aylık bağlanıyor.  Değerlendirmelerden geçip maaş bağlanan kişiler ilk maaşlarını ikamet adresinin bağlı bulunduğu ilçedeki Ziraat Bankası şubesinden çekebilmekte. Sonraki maaş ödemeleri ise PTT şubelerinden alınıyor.