EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-12-2020 17:35   Güncelleme : 30-12-2020 17:35

2021 TAŞERON ZAM ORANI KAÇ?

Bu yıl TİS sözleşmesi sona eren binlerce taşeron yeni toplu iş sözleşmesini merakla bekliyor. Taşeron işçilere yeni yılda TİS ile birlikte yüzde 17 oranında zam yapılması bekleniyor.

2021 TAŞERON ZAM ORANI KAÇ?

2021 TAŞERON ZAM ORANI KAÇ?

Taşeron işçilere sağlanacak olan zam oranı için en önemli belirleyici faktörlerden bir tanesi ise asgari ücret zam oranı oluyor. Taşeron işçilere asgari ücret için gerçekleştirilecek olan zam oranlarına yakın bir düzeyde zam yapılması tahmin ediliyor. Asgari ücret için de masada %16 zam seçeneği en kuvvetli ihtimal olarak görülüyor. Bu oranda uygulanacak bir zam taşeron işçiler için %17 bandında bir zam yapılmasına olanak sağlayabilir. Zam oranına yönelik son karar ise Çalışma Bakanlığı ve Türk İş Sendikasının görüşmeleri sonrasında belli olacak.

HÜKÜMET İLE HANGİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK?

Taşeron işçiler 2021 Toplu İş Sözleşmesinden ilk beklentileri maaş zam oranları oldu. Maaşlarında yüksek oranda zam yapılmasını bekleyen işçiler için diğer konu başlıkları ise şu şekilde listeleniyor; yüzdelik dilim ile asgari ücret zam düzenlemesi, başta bayram harçlıkları olacak şekilde ilave ödemelerin yükseltilmesi, tayin hakkı, görev tanımı gibi sosyal hakların sağlanması oldu.

Kaynak: İlan 365